Mít pravidla a postupy pomáhá našemu mozku i tělu

19.03.2020

Jsme v období, které je pro každého z nás těžké..

Je velmi důležité si uvědomit, že žijeme v době informačních technologií a datového boomu. Informace na nás vykukují na každém rohu a jejich objem je 5 000x větší než před 10 lety. Je velmi těžké se vyrovnat jak s jejich objemem, tak i jejich obsahem a to především v současnosti.

Od televizních a rozhlasových zpráv až po sociální sítě a média se šíří mnoho informací o novém koronaviru a situaci okolo něj. Ať chceme nebo ne, informace běžící kolem nás vědomě nebo nevědomě vnímáme a náš mozek je vyhodnocuje a následně zpracovává.. Některé z informací jsou pravdivé a věcné, ale mnoho z nich může být nesprávně formulováno, některé zprávy šířené mezi známými nebo na sociálních sítích mohou být nechtěně obsahově pozměněny nebo nesprávně interpretovány.

Informační obsah a jeho hodnota se strašně rychle mění. Čím větší množství informací vnímá náš mozek, tím hůře se ve finále s jejich obsahem vyrovnává a může se stát, že naše původní logické a racionální úvahy začínají ve větší míře ovlivňovat emoce a naše lidská racionalita se může začít vytrácet. 

Jednou z důležitých věcí, kterou si musíme uvědomit je fakt, že fyziologie lidského těla se chová jako misky vah. 
To jestli některá z misek vah převáží a ovlivní naši tělesnou fyziologii na svoji stranu, nebo vše bude v relativní rovnováze má vliv jak na tělesnou výkonnost a regeneraci, tak i na naši psychiku.
Právě ona relativní rovnováha je tělu přirozená. Krátkodobá nerovnováha je to, co je tělo schopno samo zvládnout. Pokud je něčeho moc a působí to na nás dlouho, dostáváme se do stavu, který není tělu přirozený
a může jej na fyzické nebo psychické úrovni ovlivnit.
Spoustu věcí můžeme sami ovlivnit - lidské tělo není vůbec hloupé a pokud mu k tomu nedáme příležitost vnějšími podněty nebo tím, že se k němu budeme chovat nezodpovědně a myslet si, že všechno vydrží, tak se samo o sebe docela dobře postará ....

Pár praktických rad pro každého

  • Dodržujte zákony a místní nařízení.
  • Uvažujte vždy logicky a racionálně a nenechte se ovlivňovat vašimi emocemi.
  • Znalosti, racionalita, logika a příprava vždy mohou pomoci zmírnit pocity obav a paniky. Mějte vždy svůj krátkodobý a dlouhodobý osobní plán s konkrétními kroky, které uděláte.
  • Je důležité mít vždy jasný plán, který minimalizuje rizika a vaše obavy. Soustřeďte se na to, aby jste byly proaktivní a měli vždy jasné logické
    a praktické řešení.
  • Pokud získáte řadu různých informací, přemýšlejte logicky
    a racionálně o tom, jestli Vás tyto informace přímo ovlivní a co konkrétně uděláte. Diskuse o Yetiim nemají smysl. 
  • Nezapomínejte, že nejste na světě sami a že kolem vás jsou také vaši blízcí a další, kterým můžete pomoci nebo jim být jen na blízku.
  • Přehnané hrdinství a postoje - "mě se to vyhne, já jsem odolný" nikomu nepomohou.
  • Vaší blízcí, a především děti se mohou nové situace obávat. Mějte na paměti, že především děti jsou jako houby, nasávají z vás vše, včetně pocitů a obav, které můžete mít i vy sami.
  • Snažte se o to, aby Vaše úvahy a řešení byly jednoduché
    a snadno vysvětlitelné každému a především dětem .... I nad Einstenovou teorií relativity můžete strávit nekonečné hodiny, nebo ji vysvětlit několika větami nebo obrázky....

  • Poslouchejte .... co vám vaši nejbližší a vaše okolí chce říct ....
  • Sami vašemu okolí poskytujte jen přesné informace, které se jich mohou týkat ...
  • Zaměřte se na prevenci.......a bavte se o tom, co a jak budete konkrétně dělat ...
  • U dětí si nastavte systém pochval za zdravé návyky jako je mytí rukou, dodržování pravidelných postupů pro hraní, jídlo a další aktivity.....
  • Mluvte si se svými nejbližšími o různých věcech. Mluvte především o příjemných věcech.
  • Naučte se mluvit i o tom, co je vám nepříjemné, nebo čeho se sami obáváte. Vždy však o věcech mluvte racionálně a "nemalujte čerty na zeď - prostě když to náhodou nastane, tak to budeme řešit a máme na to plán ....."
  • Pokud je mezi vašimi blízkými někdo jakkoliv nemocný, snažte se mu bezpečným způsobem pomáhat. Překotná snaha nebo neopatrné chování z vaší strany nebo ze strany nemocného nikomu nepomůže, ale může fungovat spíše opačným způsobem.

Jak se poprat s informačním boomem

  • Používejte důvěryhodné zdroje. Nenechte svůj mozek přehltit informacemi a vyhraďte si jasný čas pro jejich shromážďování.
  • Přestože je důležité být informován o aktuálních událostech, příliš velká pozornost může působit negativně. Ve finále budete nesoustředění a podstatné informace vám pak mohou utéct v záplavě informačních zmatků.
  • Dalším způsobem, jak zvládat vliv stresu, je omezit čas strávený sledováním každé zprávy a čekáním na něco "zajímavého", co by se mohlo objevit na obrazovce počítače, mobilu, na sociální síti nebo v médiích.
  • Nenechte se ovlivňovat informační přehršlí těsně před spaním .... Buďte racionální, buďte připraveni, nepropadejte obavám a panice a prvotně řešte věci, které mají na vás momentální dopad, nebo které můžete vy teď a tady ovlivnit.

Nikdy nezapomínejte sami na sebe ..

Každý působící stresor má na vás vliv. Pokud vliv stresorů trvá příliš dlouho, nebo je velmi silný, může ovlivnit také vás imunitní systém. Dobrou pomůckou je proto zdravý přístup, vyrovnanost, klid, schopnost relaxace a regenerace organismu.

  • Snažte se relaxovat, odpočinout si a uklidnit svoji hlavu i když je kolem vás shon a mumraj.
  • Mějte na paměti, že alkohol, léky a další podpůrné prostředky nevyřeší vaše problémy.
  • Nezapomeňte na pravidelný pohyb nebo nějakou formu pohybu. Ideální je 30 - 45 min alespoň 2 x týdně, ideálně každý den. Pohybová aktivita vám pomůže spotřebovat nahromaděné napětí ve svalech.. 
  • Relaxovat, umět se soustředit a meditovat neznamená vysypat si všechno z hlavy a "vyprázdnit ji", ale naučit se ji zaměstnat tak jak potřebujete. Hlava má 2 poloviny - racionální a abstraktní/emocionální. Obě poloviny musí dostat vždy tu "správnou potravu, aby byly spokojeny". Když už nevíte z které do které, zkuste se začít soustředit na svůj dech a představit si jej, uklidnit ho a počítat si nádechy a výdechy..... 
  • Uvědomte si, že se nepotřebujete zavřít na měsíc do jeskyně předků
    a tam meditovat, aby jste se uklidnili a dosáhli prázdnoty ve své mysli. Jeden každý nádech a výdech, kdy správným způsobem zaměstnáte svoji hlavu a tělo se počítá .... a přináší to správné ovoce.



  • Jedním ze způsobů, jak zmírnit obavy a vliv všech stresů je ukotvit se v přítomném okamžiku ....
  • Snažte se naučit být pozorní a soustředění a vnímat každý přítomný okamžik - být teď a tady. Když svoje tělo a hlavu tímto způsobem "ukotvíte", nemá pak prostor se vznášet v oblacích, nebo se ztratit ve vlastních myšlenkách.
  • Pokud máte pocit, že Vás více ovlivňují emoce než logika, nebo že nevíte co sami se sebou, snažte se vnímat své okolí, ale ne se na něj dívat jako na obraz v televizi, ale váš způsob pozorování otočte.
    Vnímejte vaše okolí konkrétně - váš nos něco cítí, vaše oči vidí intenzitu světla, vnímají konkrétní barvy a věci, slyšíte konkrétní zvuky, stojíte na konkrétním povrchu, který má nějaké vlastnosti a vy se snažte rozpoznat jaké ..... to je část toho být teď a tady a z těchto jednotlivostí si pak složte celkový obraz svého okolí......
    Nejlépe se vám to bude dělat když si jen tak na chvíli sednete, třeba s čajem, kávou nebo něčím dobrým a užijete si přítomný okamžik. 

"Je důležité nenechat nejistotu, obavy a strach ovládat náš život." 

Mějte vždy jasné racionální řešení, postupy a plán do budoucna ....